Dostatek vody
Bez vody by nebyl život. Zapojte se do ochrany studánek, jezírek a potoků ve svém okolí a do šetrného hospodaření s vodou. V důsledku změn klimatu zažíváme stále častěji letní sucha, která následně střídají prudké deště a povodně. I drobné změny, které Vás nebudou stát žádnou námahu, mohou pomoci k zajištění dostatku vody!
GRANKO spolu s odborníky inspiruje, jak zajistit dostatek čisté vody v přírodě:
- 1. TIP – OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK: Dobrodružný výlet za záchranou zdroje vody pro zvířátka
- 2. TIP – DEŠŤOVÁ VODA: Zachytávání dešťové vody jako příležitost ke hře a bádání
- 3. TIP – PÍTKO A KOUPÁTKO: Nabídněte drobným zvířátkům a ptákům napajedlo
- 4. TIP – ŘEKA TEČE PŘES NÁŠ DOMOV: Kde se bere voda ve Vašem kohoutku a jak s ní šetřit
- 5. TIP – POKUSY S VODOU: Vyzkoušejte si doma, jak funguje čistička vody
OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK
Oslavte Den dětí o den dříve. Vydejte se už 31. 5. na výlet k nejbližší studánce a oslavte ho spolu se Dnem otvírání studánek vyčištěním studánky. O studánky se ovšem můžete starat po celý rok. Udržované studánky slouží jako zdroj vody pro zvířátka, a i Vám mohou poskytnout na výletě příjemné osvěžení.
Zásady čištění studánek:
- Studánky v okolí můžete vyhledat na mapě Ekologického institutu Veronica, kde najdete i informace o kvalitě vody. Některé studánky jsou pravidelně udržované, ale můžete narazit i na zapomenuté, které budou potřebovat větší úpravy. Pokud byste chtěli opravit zapomenutou studánku, je potřeba se domluvit s majitelem pozemku a poradit se s odborníky, jaké stavební řešení je na místě vhodné.
- Při čištění studánky je třeba vybrat bahno, nánosy listí ze dna, šišky, jehličí a uklidit její okolí. Vyčistěte odtok a pravidelně kontrolujte, zda je funkční. Studánka se pak čistí sama protékáním vody.
- Navršte v blízkosti pramene hromádku kamenů různé velikosti jako úkryt a zimoviště pro žáby, mloky a další obyvatele studánek. Při výběru místa na úkryt pro žabky se můžete inspirovat našimi tipy.
- Pokud je okolí studánky příliš bahnité, položte kolem několik placatých kamenů.
- Pečujte o studánku a její okolí dlouhodobě. Pozvěte přátele, aby se s Vámi do péče zapojili a pak si společně užívejte zurčící pramínek, chládek a klid.
Moudrá sova radí:
Pít ze studánek, které nemají aktuální rozbor vody, se nedoporučuje. V případě nouze byste měli vodu alespoň převařit. Pokud nenajdete v blízkém okolí studánku, věnujte svou péči potůčku nebo okolí řeky. I ty potřebují pravidelně čistit např. vysbírat odpadky z břehů.
DEŠŤOVÁ VODA
Připravte se na stále častější letní sucho! Zadržujte dešťovou vodu, která je nejlepší na zalévání Vašich rostlin. Je měkká, správně teplá, na rozdíl od kohoutkové nezasoluje půdu, protože neobsahuje minerály, soli a ani chlór. A navíc je zadarmo! Při plánování stavby domu je možné uvažovat i o jejím využití na splachování nebo praní prádla.
Chytejte dešťovku – Pořiďte si nádrže na vodu, kam svedete okap. Využít můžete staré nádoby, nepotřebné sudy a kanystry, které si ozdobíte podle gusta.
Na co si dát pozor? – Aby se voda v nádrži nekazila, umístěte ji raději mimo přímé slunce a často vodu odebírejte. Je dobré zabezpečit okapovou rouru sítem, aby do nádrže netekly nečistoty ze střechy. Pozor, aby se z nádrže nestala past na žíznivá zvířata. Voda láká živočichy k pití i ke koupání. Ponořte do nádoby šikmo silnější větev nebo prkno, po kterém vylezou ven, nebo ji zakryjte.
Jak mohou chytat děti dešťovku a bavit se u toho? – Nechte děti experimentovat a hrát si s dešťovkou. Získají povědomí o zachytávání a hospodaření s vodou a je to skvělá příležitost k bádání. Mohou vytvořit vodní labyrint nebo třeba srážkoměr podle tohoto návodu.
Co budete potřebovat na vodní labyrint?
- PET lahve, trychtýř, hadice, vodní mlýnky, kyblík
- plot nebo stěnu, kam se dají přichytit hadice
Postup na stavbu vodního labyrintu:
- Pokud Vaše děti rádi plánují, můžete labyrint nejdříve společně načrtnout. Nebo se vrhněte rovnou do akce a připravte vhodné nádoby, hadice a můžete začít stavět.
- Na plot nebo jinou stěnu pomozte dětem připevnit hadice.
- Do horního otvoru mohou závitem vsunout uříznutou PET lahev nebo cokoliv jiného, co plní funkci trychtýře a bude zachytávat dešťovou vodu.
- Pod dolní konce hadic dejte nádoby na chytání vody.
- Zbývá už jen vymyslet, co budou sledovat. Jak rychle se která nádoba naplní? Jaký trychtýř bude lepší? Do které nádoby se vejde nejvíc?
Moudrá sova radí:
Pro zeleň je lepší, když necháte dešťovou vodu vsáknout do půdy než odtéct do kanalizace. Pro zasakování se dají udělat na zahradě rýhy, nebo můžete vsakování podpořit výběrem povrchu – štěrk, dřevěné rošty nebo trávník, který se Vám navíc v parných dnech nebude pod nohama rozpalovat. Když necháte vodu vsáknout, doplňujete spodní vodu, podporujete odpařování a tím předcházíte suchu.
PÍTKO A KOUPÁTKO
Udělejte si ze zahrady nebo balkónu oázu klidu a pozvěte k sobě motýly, ptáky a jiná drobná stvoření na doušek dobré vody. V horkých dnech a ve městech to zvlášť ocení. Ptáčci se i rádi vykoupou. Vytipujte si klidné a bezpečné místo, kde byste jim mohli vytvořit občerstvovací stanici v podobě misky s trochou přírodního materiálu a vody. I malé věci mohou mít velký význam. Vaše pítko bude místem setkávání ptáčků, motýlů, včel a jiných hmyzáků a v noci možná přijde i krtek nebo další žíznivci. Voda do zahrad, parků a záhonků patří. Myslete na to, aby bylo pítko pro zvířátka opravdu bezpečné a mělo vždy na hladině nějaký plovák.
Co budete potřebovat na pítko pro zvířátka?
- misku, kbelík, lavor nebo květináč
- kamínky,větvičky a dřívka nebo listy
- vodu
Postup na výrobu pítka:
- Vyberte někde ve stínu klidné chráněné místo, kde nebude třeba bojovat s větrem a kde na nové návštěvníky dobře uvidíte.
- Misku na vodu dejte nejlépe přímo na zem, vyskládejte do ní kamínky a větvičky, které budou sloužit jako plovák a miska se místo pítka nestala omylem vodní pastí. Plovák je důležitý, aby měli zvířecí kamarádi kde bezpečně přistát a odkud snadno odlétnout či odejít.
- Pak už stačí jen pítko zalít vodou.
Pokud chcete vytvořit koupátko a pítko pro ptáky, vezměte nádobu o něco větší, ale ne hlubší než 15 cm, a najděte pro ni bezpečné vyvýšené místo. Ideálně takové, kam na koupající se ptáky nevyskočí kočka.
Moudrá sova radí:
Pokud se rozhodnete někde v okolí pítko nebo koupátko postavit, je důležité si naplánovat i pravidelnou výměnu a doplňování vody. V mělkých nádobách se voda rychle zahřeje a po čase se vypaří.
ŘEKA TEČE PŘES NÁŠ DOMOV
Domácnost je součást vodního cyklu, a i my můžeme ovlivnit, jak čistá a zdravá voda bude kolem nás. V současnosti je odhad průměrné denní spotřeby okolo 100 litrů na osobu za rok, z toho je pouze 5 –10 litrů použito na přípravu jídla a pití. Většina pitné vody v domácnosti se znečistí při koupání a ručním mytí nádobí pod tekoucí vodou (až 200 litrů za 10 minut). Některé věci můžete ovlivnit jen těžko, ale to, jak pečujete o vodu, která protéká Vaším domovem, můžete změnit hned. Pomůžete nejen větší čistotě vody, ale hlavně sobě a prostředí, ve kterém žijete.
Kolik vody spotřebováváme? – Zkuste si sepsat, kolik jaké vody za týden spotřebováváte. Kolik jí vypijete, kolik potřebujete vody na vaření, sprchování, čištění zubů, splachování, zalévání a další činnosti. Můžete si sepsat i tabulku a porovnat jednotlivé členy domácnosti. A společně pak vyhodnotit, jaké zlepšováky domů zavést, abyste s vodou šetřili jako např.:
- Omezit množství chemie, kterou do vody oplachujete – stačí používat přírodní prostředky (tipy najdete v sekci Pomoc z přírody)
- Neplýtvat – zastavovat kohoutek při čištění zubů nebo mytí vlasů, regulovat splachování, používat myčku, atp.
- Šetřit vodou při vaření – vařte v páře, používejte pokličku a velikost hrnců podle potřeby, zjistěte, kolik vody na přípravu opravdu potřebujete (vše nemusí být ponořené)
GRANKO TIP: Požádejte babičku, jestli by nenašla ještě ve spíži speciální hrnec s dvojitým dnem, ve kterém se dříve běžně ohřívalo mléko ve vodní lázni a zjistěte, proč to ráda používala. Pokud je hrnec stále použitelný, vyzkoušejte ho společně pro přípravu šálku teplého Granka a uvidíte, jak Vám zachutná.
Odkud k nám voda přitéká? – V roli detektivů můžete ještě vydržet. Pokuste se odhalit, kde berete vodu. Ve studni? V potrubí? A kde se bere voda v potrubí? Prozkoumejte mapu a podívejte se, jak daleko k Vám voda putuje. A kdo by byl hodně zvědavý, může zkusit vypátrat i co se s vodou všechno musí udělat, než ji můžete pít.
Kam voda od nás odtéká a co se s ní děje? – Teď už chybí jen vypátrat, kam voda mizí, když odteče do odpadu. Putuje do nějaké čističky? Co se s ní pak děje? Na proces čištění odpadních vod se můžete podívat online na videu.
Moudrá sova radí:
Důležité je si uvědomit, co a proč do odpadu v koupelně nebo v umyvadle nepatří. Do odpadu se nemá vylévat velké množství tuků (které po ztuhnutí ucpe potrubí), léky (které mohou ovlivnit kvalitu vody i vývoj živočichů), silné chemikálie (které mohou ubližovat životnímu prostředí nebo i baktériím čistícím vodu v čističkách odpadních vod).
POKUSY S VODOU
Pokusy jsou důležité pro pochopení zákonitostí a principů v přírodě. Aby děti, a nejen ony, poznaly svět, potřebují si ho osahat, očichat, okoukat. Pokusy jsou dobrý způsob, jak na vlastní kůži poznávat přírodní jevy. Začněte jednoduchými pokusy s vodou a tím probuďte u dětí zájem o poznávání a učení se nových věcí.
Vytvořte si svoji malou domácí čističku vody. Pitnou vodu tím sice nezískáte, ale o něco čistší užitkovou určitě ano. Větší kameny zachytí větvičky a listy, písek nebo filtrační papír zase ty drobnější nečistoty. Důležitou složkou je aktivní uhlí, které na sebe váže jedovaté látky.
Co budete potřebovat na domácí čistírnu vody?
- prázdná 2 l PET láhev s uříznutým dnem
- 0,5 l sklenice
- 2 hrsti písku
- 2 hrsti štěrku
- aktivní uhlí (třeba z lékárny)
- vata
- filtrační papír nebo filtr na překapávanou kávu
Jak na stavbu domácí čistírny vody:
- PET lahev postavte do sklenice odříznutým dnem vzhůru.
- Do hrdla vložte filtrační papír složený do kornoutu.
- Na filtrační papír dejte vrstvu vaty. Pak nasypte písek a na něj kamínky a aktivní uhlí.
- Do takto připravené čističky nalijte špinavou vodu třeba z kaluže (bahnitou s drobnými větvičkami nebo listy) a pozorujte vodu, jaká voda vytéká do sklenice. Co se s ní stalo?
Moudrá sova radí:
Podívejte se na díl seriálu Michaelovy pokusy věnovaný vodě v archivu České televize.