Objevování přírody
Příroda je plná tajemství a příležitostí k objevování. Nechte děti poodhalit její záhady na vlastní kůži! Pokud máte doma malé badatele, určitě je bude bavit výroba vlastní meteostanice nebo poznávání zvířat podle jejich stop. Nejde ani tak o znalosti, ale o povídání a otázky, které bádání může v dětech podnítit. Zkoumavá mysl se bude dětem hodit v pozdějším věku, a hlavně jejich zájem o přírodu může v budoucnu pomoci k její ochraně.
GRANKO spolu s odborníky inspiruje, jak s dětmi poznávat přírodu už odmala:
- 1. TIP – NA BOSO: Chození po přírodních povrchách zlepší Vaše zdraví
- 2. TIP – STEZKY PLNÉ PŘÍRODY: Jak a kam se vydat za nejkrásnější krajinou ve Vašem okolí
- 3. TIP – METEOPŘÍSTROJE: Výroba jednoduchých přístrojů na sledování počasí
- 4. TIP – STOPOVÁNÍ, KDO TU ŽIJE: Prozkoumejte cesty zvířátek a vyrobte si otisk jejich stop
- 5. TIP – VODNÍ MLÝNEK A MRAVENIŠTĚ: Jednoduchým mlýnkem můžete ukázat dětem sílu vody
NA BOSO
Zakuste různé přírodní povrchy na vlastní kůži a utužte si zdraví a imunitní systém. Najděte si bezpečná místa a postupně své i dětské nohy zvykejte na nové povrchy – v trávě, mechu, po příjemné kamenité cestě, kládách, kalužích, hlíně či v potůčcích a rybníčcích. Chůze naboso podporuje správný vývoj klenby, rozvoj rovnováhy, otužilost, a dokonce zlepšuje krevní oběh. Mimo to pomáhá zpomalit a zvýšit citlivost k prostředí, kde právě jste. Rozhodně si tuto přírodní terapii zdarma nenechte ujít.
Vyzkoušejte bosonohou stezku: Na mnoha místech vznikají tzv. bosonohé stezky. Jsou to chodníky či cestičky vybudované z různých materiálů, po kterých je příjemná výzva chodit bosky. Najděte kolem sebe nejbližší bosonohou stezku a naplánujte si rodinný výlet. Pokud si chcete zážitek vyzkoušet doma na zahradě, můžete si vyrobit dočasnou stezku z krabic nebo bedýnek.
Co budete potřebovat?
- krabice či bedýnky
- přírodniny příjemné pro nožky: písek, kůru, šišky, hlínu, jemné piliny, oblázky, suchou trávu, větvičky atd.
Postup na postavení stezky naboso:
- Do řady krabic či bedýnek nasypete různé pro nožky příjemné přírodniny.
- Děti či dospělí mohou postupně procházet a šlápnout do každé bedýnky, do které je to láká. Chození na boso by mělo být pro velké i malé příjemný zážitek. Jen tak se může spojit pozitivní vzpomínka s kladným vztahem k přírodě.
Moudrá sova radí:
Pokud už zvládáte snadno chození v chladné trávě, otestujte i chození ve vodě - tzv. kneipping (podle Sebastiana Kneippa). Princip Kneippovy terapie je založen na horkých a studených sprchách, mácháních, koupelích a obkladech. Střídání teplé a studené vody rozšiřuje tepny, stimuluje průtok krve a posiluje imunitní systém. Kneipping je oblíbenou součástí výletů v Rakouských Alpách – na mnoha místech najdete ochlazovací bazénky, proudy či nádrže i bosonohé stezky, které oceníte zvláště v horkých letních dnech.
STEZKY PLNÉ PŘÍRODY
Máte ve svém okolí naučnou stezku? Naučné stezky obvykle vedou skrz nejkrásnější část krajiny v okolí a bývají doplněné o interaktivní zastavení, rébusy a hry pro děti. Byla by škoda vynechat výlet do přírody, zvláště, pokud máte stezku téměř za humny. Prozkoumejte seznam naučných stezek, zda se některá nenachází poblíž Vašeho bydliště a poznejte krajinu kolem Vás, její vzácné druhy rostlin a živočichů a další přírodní zajímavosti.
Než vyrazíte, zapojte děti do příprav a připomeňte si, jak se v přírodě chovat. Stačí respektovat pár pravidel:
- Nepodceňujte přípravu. Výlet plánujte dle schopností nejmenšího/nejslabšího výletníka ve skupině. Zabalte, co je potřeba (dle místa, délky i ročního období).
- Na výletě se chovejte jako na návštěvě. Buďte ohleduplní a nerušte hlukem divoká zvířata ani ostatní návštěvníky. Chraňte krásná místa i vše živé a z přírody si odnášejte hlavně zážitky a fotky.
- Buďte zodpovědní, neriskujte a dodržujte bezpečnostní pokyny.
- Nenechávejte po sobě žádné stopy. Vše, co si sebou na výlet přinesete, si také odneste zpátky domů.
- Pomáhejte chránit zelené ostrovy přírody. Nejen svým chováním během výletu, ale zapojte se i aktivně do dobrovolnických akcí podle našich dalších tipů.
Moudrá sova radí:
Abyste si výlet do přírody opravdu užili, hodí se nepřetěžovat populární místa, která navštěvují velké počty lidí. Zkuste prozkoumat internet a diskuzní fóra, poptat se starousedlíků. Příroda i Vy budete nadšení!
DOMÁCÍ METEOPŘÍSTROJE
Zkoumání počasí patří k nejoblíbenějším dětským činnostem a počasí ovlivňuje celý život kolem nás. Proto se hodí umět číst základní přírodní jevy. Vyzkoušejte si měření a zahrajte si na meteorology. Zkuste si vyrobit jednoduché domácí meteopřístroje. Při sledování počasí můžete otestovat svoji vytrvalost a rozvíjíte schopnost stále přesněji číst změny, které se odehrávají v přírodě každý den.
Srážkoměr – Stačí mít sklenici od okurek a pravítko. Na stěnu sklenice vyznačte centimetrovou stupnici pro jednoduché odečítání. Najděte vhodné otevřené místo pro její umístění a zabezpečte ji proti spadnutí a zvrhnutí (stačí ji obložit kamínky nebo trochu zahrabat). A hurá na to. Měření můžete porovnávat mezi měsíci nebo i mezi kraji, kde máte kamarády.
Vlhkoměr – Je venku sucho nebo vlhko? A jak moc? Zjistíte to jednoduše pomocí šišky (ideálně borové, na té jsou změny nejlépe vidět). Zavěste ji pod střechu, ať sledujete jen vzdušnou vlhkost a ne déšť. Děti baví sledovat, jak se šiška otevírá a zavírá v závislosti na vlhkosti vzduchu. Hned vznikají nové otázky: Proč a jak to ta šiška dělá? Kdy ji dojdou baterky? Odpovědi na ně můžete najít na ucimesevenku.cz.
Větrná korouhvička – Fouká a Vy nevíte odkud a co takový vítr přinese? Nevadí. Nejsnazší korouhvičku vyrobíte podle tohoto návodu z tužky s gumou, špendlíku a brčka. Brčko nařízněte na obou stranách. Do jednoho naříznutí vložte z papíru vystřiženou špičku, do druhého konce vystřiženou letku. V polovině brčko připíchněte špendlíkem ke gumě na tužce. Korouhvičku držte v ruce nebo zapíchněte do země. Trénink světových stran v praxi je zaručen! Větrná korouhev byla jednou z prvních meteorologických pomůcek k předpovídání počasí. Ze dlouhodobé zkušenosti se střední Evropy přináší v SV, V a JV vítr suché počasí a větry od JZ, Z a SZ vlhké a deštivé.
Čtení oblohy – Mraky mají nejrůznější tvar a velikost. Pohybují se v různé výšce. Některé jsou bílé a krásně nadýchané, jiné jsou zase šedé a těžké. Tvarem můžou připomínat věci, zvířata nebo postavy. Můžete si je jen tak vyfotit a doma vytisknout a domalovat. A z domalovaných obrázků můžete udělat třeba puzzle pro kamaráda. Naučte se podle mraků předpovídat počasí a žádná přeháňka už Vás na výletě nezaskočí!
Co budete potřebovat k poznávání mraků?
- karton
- fotky základních typů mraků
Pro začátek stačí podle vzhledu rozlišit:
- Stratus (sloha): silná jednolitá šedý mlhavý závoj mraků nízko nad zemí bez obrysů a tvaru, vzniká nejčastěji z mlhy a může přinést mrholení. Inverzi si užijete hlavně při pobytu na horách, kdy ji uvidíte jako peřinu zahalující údolí, zatímco na Vás bude krásně svítit sluníčko.
- Cirrus (řasa): je na obloze nejvýše. Bude hezky.
- Cumulus (kupa): nadýchané obláčky nízko nad zemí. Vznikají během dne. Když zmohutní, může pršet.
Jak vyrobit tahák na předpověď počasí:
- Z kartonu vystřihněte rámeček.
- Na něj nalepte obrázky základních druhů mraků.
- Před výletem se zadívejte skrz rámeček na oblohu a společně určete, jaký druh mraků vidíte.
Moudrá sova radí:
Při sledování počasí je důležité vědět, kde je východ, západ, sever a jih. I to můžete zjistit pomocí vlastnoručně vyrobených přístrojů jako třeba vodní kompas nebo kompas z hodinek. Podrobnější návody na přístroje najdete na webu Učíme se venku.
STOPOVÁNÍ, KDO TU ŽIJE
Zahrajte si na Sherlocka a sledujte, jaké všelijaké stopy kolem sebe ve městě i v přírodě potkáte. Ideálně vyrazte po dešti, když je půda ještě mokrá a díky tomu v sobě zanechá spoustu otisků. Děti baví i pozorování jaké jsou jejich vlastní stopy. Snadno poznáte stopy chodců, psů, ptáků, koček a od kol. Stopování je pro děti zábava zdarma a objeví díky ní mnoho znaků přírody.
Odlijte si stopu na památku – Udělejte si odlitek zvířecí stopy, kterou objevíte a pověste si ji třeba na stenu do pokoje. Nebo to nejdřív zkuste se svou vlastní. Nejlépe se odlévají otisky stop v zaschlém bahně.
Co budete potřebovat na odlitek stopy?
- sádra a voda
- nádoba na rozmíchání sádry
- tvrdý papír na rámeček (není nutné)
Jak na odlévání stop:
- Ze stopy, kterou budete odlévat, nejdřív odfoukněte drobné nečistoty, odstraňte listí a klacíky.
- Očištěnou stopu vysypte lehce sádrou, aby šel otisk snadno vyndat, jako když připravujete formu na pečení bábovky.
- Kolem stopy položte rámeček vystřižený z tvrdého papíru (pokud ho nemáte po ruce, nevadí, jde to i bez něj).
- V nádobě rozdělejte sádru s vodou (vždy přidávejte sádru do vody). Umíchejte středně hustou kaši, kterou opatrně nalijte do stopy a vyplňte celý prostor rámečku.
- Nechte sádru ve stopě asi 30 minut schnout, pak odlitek opatrně vyndejte, jemně očistěte a nechte doma sušit.
Zvířecí znamení – Nejsou to ale jen stopy, které Vám prozradí, že je kolem živo. Podle různě okousaných šišek poznáte, jestli si na nich pochutnávala veverka (šiška vypadá jako rozcuchaná), křivka (šupiny jsou rozštípnuté napůl) nebo myšice (šiška je ohlodaná v úzký ohryzek). Živočichy prozradí i bobky, kousky chlupů, drbací stromy, rozlouskané oříšky a podobně. S určováním Vám může pomoct Zvířecí detektiv. Před výpravou ven si nezapomeňte stáhnout Stopovací pracovní list!
Moudrá sova radí:
Jako stopaři se v přírodě musíte pohybovat lehce, tiše a pomalu. Pak máte velkou šanci, že objevíte nejen stopy, ale také zahlédnete samotná zvířata.
VODNÍ MLÝNEK
Pozorování v přírodě a objevování živlů jsou zásadní zážitky, které dětem pomáhají porozumět přírodě i budovat si vztah k místům a jejich obyvatelům. Vyzkoušejte si postavit vlastní vodní mlýnek. Je to konstruktérská výzva, která na Vás čeká venku, zdarma u každého mírného potůčku. Vodní mlýnek navíc v dětech vyvolá spoustu otázek, které spolu můžete probrat. V parném létě se při tom krásně ochladíte.
Co budete potřebovat na stavbu vodního mlýnku?
- místo, kde můžeme bezpečně postavit (dočasný) vodní mlýnek
- dřevo, klacíky nebo lžíce
- provázky a drátky
Jak na stavbu vodního mlýnku:
- Na vhodném místě, kde potůček opravdu teče a není zároveň moc hluboký, postavte dvě vidlice z obyčejných větví ve tvaru písmene Y.
- Na výrobu mlýnku v přírodě použijte materiál, který nasbíráte kolem. Doma můžete vyrobit mlýnek ze lžic, stavebnice nebo ho vyrobit v dílně podle návodu.
- Potrénujte svou kreativitu a vymyslete vlastní konstrukci, jak bude vypadat, aby se snadno otáčel a co a kam připevníte.
Moudrá sova radí:
Vodní energie je tvořena silou jejího proudu a lidstvo ji využívalo už za časů Byzantské říše. V konečném důsledku se jedná o přetransformovanou energii slunce, která pohání koloběh vody v přírodě. Slunce odpařuje vodu z moří a řek, která pak spadne v podobě deště na kopec a znovu protéká koryty řek a potoků.