Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Bottle with Dots

Pomoc z přírody

 

 

Přineste si kousek přírody do kuchyně, koupelny nebo domácí lékárny. Získáte prostředky šetrnější k životnímu prostředí i k Vašemu tělu. Zužitkujte dary přírody jako to dělávaly naše babičky a zabavte celou rodinu. Výroba přírodní drogerie navíc provoní celý Váš byt.

 

DROGÉRIE Z PŘÍRODY

Vyrobte si šetrné a účinné čistící prostředky. Šetřit s nimi budete peníze i přírodu. Budete přesně vědět, jaké látky používáte, a proto může být Vaše domácnost zdravější a bezpečnější. Při výrobě doma ušetříte vodu a také spoustu jednorázových obalů, protože můžete používat třeba skleničku od kečupu, navíc opakovaně.

Ocet – Pomáhá odstraňovat vodní kámen. Nalejte šálek octa do myčky, pračky nebo rychlovarné konvice a pusťte ji naprázdno. Ocet také chrání před plísněmi a některými bakteriemi. Použijte ho místo desinfekčních prostředků nebo přidejte do vody na vytírání. Nejlépe se hodí pro úklid po malířích. Ocet také oživí barvu Vašeho koberce.

Jedlá soda – Pomáhá proti mastnotě, zápachu a skvrnách. Dejte sodu do vařící vody a do vzniklého roztoku ponořte například mřížku z plynového vařiče. Mastnota půjde rychle dolů. Jedlou sodu můžete využít i při praní pro odstranění zápachu a skvrn. Je to ekologicky nezávadný, levný a bezpečný prostředek. Skvěle čistí i odpady umyvadel. Nasypte trochu sody do odpadu dřezu, zalijte octem a sledujte z povzdáli chemickou reakci. Když šumění přestane, můžete vše spláchnout ještě horkou vodou.

Šťáva z citronu – Funguje podobně jako ocet, navíc si poradí i se rzí. Má také dezinfekční účinky.

Jak vyrobit voňavý ocet?

 

Pokud je pro vás vůně octa příliš silná, můžete si ho navonět. Naskládejte do sklenice pomerančové slupky a zalijte octem. Nechte 7 až 14 dní stát a pak ocet slijte.

 

Jak vyrobit voňavý prostředek na otírání nábytku, rámů oken nebo hraček?

 

Smíchejte 1 litr vody, 4 lžíce jedlé sody a 5 kapek esenciálního oleje (není podmínkou) s desinfekčními účinky (levandulový, rozmarýnový apod.).

 

Jak vyrobit domácí osvěžovač vzduchu?

 

Smíchejte 4 lžíce jedlé sody s 2–3 kapkami éterického oleje (levandule, skořice, citrusy) nebo s kousky sušené pomerančové kůry či jiných citrusů. Nasypejte do látkového pytlíku, zavažte a zavěste do místnosti.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Nepoužívejte ocet, pokud máte podlahu, která obsahuje vápenec (mramorovou nebo teraccota). Ocet by ji postupem času naleptal.

 

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA

Pokud toužíte po přírodní kosmetice bez zbytečných přísad a toxických látek, můžete si ji vyrobit doma sami z několika málo ingrediencí a zlomek peněz. A ještě se tím postaráte o zábavu pro děti a celou rodinu. K uskladnění Vašich výrobků pak můžete použít prázdné skleničky, lahvičky a další obaly, které byste jinak vyhazovali a tím chránit životní prostředí!

Domácí mýdlo – Výroba mýdla je už náročnější disciplína, ale pokud použijete hotovou mýdlovou hmotu, můžete se do toho pustit i s dětmi! Mýdlovou hmotu zakoupíte v obchodech a e-shopech s přírodní kosmetikou, stačí pak nakrájet na kousky a opatrně rozpustit nad mírným plamenem. Do rozpuštěné a mírně vychlazené hmoty můžete nechat děti nakapat glycerinové barvičkyvonné oleje i třeba nasypat okvětní plátky nebo drcená kávová zrna pro peelingový efekt! Mýdlo poté nalijte do formiček a nechte alespoň 24 hodin vychladnout.

Zkuste si vyrobit domácí kopřivový šampon. Co budete potřebovat?

 

  • hrst kopřiv a ořechových listů
  • 1 olivové nebo dětské mýdlo
  • tea tree a jiný éterický olej

 

Postup na výrobu šamponu:

 

  1. Povařte asi 5 minut hrst kopřiv a hrst ořechových listů. Nechte hodinu louhovat.
  2. Přidejte nastrouhané olivové nebo dětské mýdlo a krátce povařte.
  3. Přidejte několik kapek tea tree nebo oblíbeného éterického oleje. Nakonec přeceďte do lahvičky od vypotřebovaného šamponu.

Zubní pasta s uhlím – Na první pohled může vypadat černá zubní pasta děsivě, ale slibujeme Vám, že opravdu funguje! Aktivní uhlí skvěle absorbuje, a proto dokáže odstranit i skvrny ze zubů jako žádná jiná látka. Bělící pasta z aktivního uhlí je zcela přírodní a bez toxických látek.

Co budete potřebovat?

 

  • 2 lžíce aktivního uhlí
  • 1 a ½ lžíce kokosového oleje
  • 1 lžíce xylitolu
  • 5 kapek mátového nebo jiného esenciálního oleje
  • mísu a lžíci na míchání
  • skleničku, nádobku nebo jakýkoli obal

 

Postup na výrobu zubní pasty z aktivního uhlí:

 

  1. Ve vodní lázni rozehřejte tuhý kokosový olej.
  2. V míse smíchejte jemně namleté aktivní uhlí a xylitol, důkladně promíchejte.
  3. Do směsi opatrně nalijte rozehřátý kokosový olej a nakapejte potřebné množství esenciálního oleje.
  4. Míchejte, dokud není pasta bez hrudek, pak jednoduše vyškrábejte do Vámi vybraného obalu.

 

Podobným způsobem můžete vyrobit i klasickou bílou zubní pastu. Co budete potřebovat?

 

  • 2 lžičky kokosového oleje
  • 1 lžička jedlé sody
  • 3 kapky esenciálního oleje

 

Postup na výrobu domácí zubní pasty:

 

  1. Kokosový olej nechte rozpustit a vše důkladně rozmíchejte v malé mističce.
  2. Nechte ztuhnout (např. v lednici). Během tuhnutí občas promíchejte, jinak se bude soda usazovat na dně.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Na domácí kosmetiku jsou potřeba různě velké a tvarované nádobky. Myslete na to s předstihem a vytvořte si zásobu z důkladně vymytých skleniček od marmelád a jiných dobrot nebo vypotřebovaných obalů od běžné kosmetiky. Díky Vám neskončí obaly v koši, ale budou nadále sloužit.

Domácí zubní pasty je lepší nevyrábět ve velkém množství a raději dříve spotřebovat. Zároveň se hodí nenamáčet mokrý kartáček do pasty – vlhkost může podpořit množení bakterií.

 

LÉKÁRNA Z PŘÍRODY

Ušetřete za léčiva. Pomoc z přírody může fungovat stejně dobře jako léky a vitamíny z lékárny a můžete ji najít přímo pod nosem, stačí o ní vědět. Použití bylin a jiných darů přírody je jednoduché a nic nestojí. Při sbírání si navíc provětráte hlavu a pohybem přirozeně zlepšíte imunitu. Radost z toho, že Vám pomohlo něco, co jste si sami vyrobili, je k nezaplacení. Vzpomeňme tedy několik základních „léků“ z přírody.

Na kašel – Tradiční osvědčený a jednoduchý recept proti kašli je pokrájená cibule na kolečka posypaná cukrem nebo politá medem. Šťávu, kterou cibule pustí, užívejte po lžičkách. Proti kašli a rýmě funguje také černá ředkev, kterou dobře umyjte, nakrájejte také na jemné plátky a posypte cukrem, nebo pokapejte medem, aby pustila šťávu. Ředkev můžete pocukrovat a nechat pustit i dvakrát.

Při nachlazení a zánětu horních cest dýchacích - Trochu náročnější na čas, ale účinné jsou různé bylinné sirupy a balzámy. Zkuste jednoduchý skvělý sirup z rýmovníku nebo všestranný sirup z jitrocele, bez chemie, vhodný i pro děti. Jitrocel najdete na louce nebo na zahradě. Rýmovník si můžete jednoduše pěstovat doma jako roztomilou pokojovku. Je velmi nenáročný, stačí ho dát do polostínu bez průvanu a jen málo zalévat. Ve Vašem okolí ho určitě někdo má, domluvte se na odštípnutí lístku, dejte ho zakořenit do vody, přeneste pak do hlíny a máte vystaráno. Občas ho zastřihněte, aby se Vám rozrůstal i do šířky. Jakmile budete mít prvních asi 20 lístků, můžete se pustit do výroby sirupu. Postup výroby obou sirupů je praktiky stejný.

Co budete potřebovat?

 

  • 20 rýmovníkových / nebo 2 hrsti jitrocelových lístků
  • cukr
  • čistou sklenici s víčkem

 

Postup na výrobu sirupu:

 

  1. Listy, opláchněte, vodu otřepte (a jitrocelové pokrájejte na šířku sklenice).
  2. Ve sklenici střídejte vždy vrstvu cukru a listů, aby pustili co nejvíce šťávy. Upěchujte. Začínat a končit byste vždy měli cukrem, který vytahuje šťávu a zároveň sirup konzervuje. (Vrstvy můžete přidávat i postupně během dalších dní.)
  3. Sklenici dejte na světlé místo se stálou teplotou (ne na přímé slunce) a nechte stát, dokud se cukr nerozpustí. Rýmovník se doporučuje nechat louhovat 3 týdny.
  4. Poté vzniklý sirup přelijte do skleněné lahvičky, uzavřete a uchovejte v temnu a chladu, ideálně v lednici. Podávejte během dne po lžičkách.

Při bolesti v krku – Do vroucí vody nasypte lžíci šalvěje lékařské a nechte louhovat 15 min. Kloktejte několikrát denně, můžete i několikrát za hodinu. Doporučuje se raději kloktat než popíjet, protože ve větším množství šalvěj potlačuje pocení, které je důležité pro obranu organismu.

Při vyrážce, léčení ran, zánětu i průjmu – Heřmánek zklidní postižené místo a zároveň dezinfikuje. Přikládejte teplé obklady z 1 vrchovaté lžíce heřmánku zalité 250 ml vroucího mléka, vyluhujte a sceďte. Při průjmu nebo bolestech břicha pomůže heřmánkový čaj.

Při pálení žáhy – Pomůže sklenice teplého mléka.

Při spálení na slunci – Pokud nemáte po ruce aloe vera, ze kterého byste si uřízli kousek listu a potírali jím postižené místo, uvařte si čaj ze lžíce zeleného čaje, lžíce máty a lžíce heřmánku, nechte ho 15 min vyluhovat, vychladit v lednici, namočte do něj látkový kapesník nebo obvaz a přikládejte na spálené místo. Máta kůži zklidní, zelený čaj uleví od bolesti a heřmánek navíc působí protizánětlivě. Velkou úlevu Vám poskytne také bílý jogurt z lednice (klasický mléčný, ne rostlinný, protože právě kyselina mléčná kůži regeneruje). Jogurt naneseme, necháme zaschnout a pak umyjeme vlažnou nebo studenou vodou. Osvěžení poskytne také plátek salátové okurky.

Při štípnutí hmyzem – Pro rychlou pomoc kdekoli při štípnutí komárem nebo žahnutí kopřivou stačí jen najít jitrocelový list, rozmačkat v prstech a přiložit. Funguje také místo potřít citronem nebo cibulí, rajčetem, listy černého rybízu nebo rozdrcenou petrželovou natí. Kostka ledu pomáhá, aby se jed nešířil dál do těla. Jako odpuzovač můžete do oken zavěsit afrikány. Aby štípanec nebolel a nesvědil, je dobré mít po ruce hotový balzám z jitrocele.

Co budete potřebovat na balzám z jitrocela?

  • hrst jitrocelových listů
  • 40 ml mandlového oleje (lze použít i olivový)
  • 4 g včelího vosku
  • 50 ml skleničku

 

Postup na výrobu balzámu:

  1. Ve vodní lázni zahřejte kastrůlek nebo žáruvzdornou misku s olejem a vhoďte hrst nastříhaných jitroce¬lových listů.
  2. Misku odstavte a nechte listy hodinu louhovat.
  3. Poté přeceďte přes plátýnko nebo utěrku a s včelím voskem opět zahří¬vejte, dokud se vosk nerozpustí.
  4. Přelijte do skleničky a nechte vychladnout. Balzám je připravený k použití. Můžete ho používat také jako pomádu na popraskané rty, budou krásně vláčné. Doporučujeme spotřebovat během léta, aby se vám nezkazil.

 

pro zlepšení nálady funguje výborně hrníček teplého nebo studeného Granka, který v zimě zahřeje a v létě voňavě osvěží 😊 Zejména pro studenou variantu doporučujeme vyzkoušet nové Granko s tzv. přírodním kakaem, které na trhu nemá obdoby.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Nesbírejte rostliny, které neznáte. Byliny jsou sice léčivé, ale některé i dost jedovaté. Vždy se ujistěte, že jste natrhali rostliny, které jsou jedlé. Sbírejte dál od silnice a prašného prostředí. Nikdy nesbírejte byliny v chráněných oblastech.

 

TERAPIE PŘÍRODOU

Léčivý vliv přírody na člověka je dnes doložen mnoha odborníky. Zeleň zlepšuje náladu, snižuje stres, prospívá fyzickému zdraví i často i vztahům. Terapie přírodou je zdarma, na dosah a nemá vedlejší účinky. Navíc pokud pravidelně chodíte s dětmi hrát si třeba do lesa nebo se vykoupat k rybníku, roste jejich pouto k těmto místům, která budou mít v budoucnu potřebu chránit.

Pohled do zeleně léčí – Je prokázáno, že pacienti, kteří měli v nemocnici výhled do parku se léčili rychleji než pacienti se stejným zraněním v pokoji s výhledem do dvora nemocnice. Děti, které při psaní domácích úkolů mají výhled do zelených stromů, mají úkol rychleji a lépe než ty, které se dívají do domu naproti. Stále víc a víc studií ukazuje, jak zásadní přínos má pouhý pohled a ještě lépe pobyt v zeleni. Vyrazte do zelené „lékárny“ pravidelně. Pečujte o zeleň kolem sebe. Dívejte se s dětmi do korun stromů, pozorujte mravence v trávě a vrabčáky na keřích. Vyprávějte si příběhy a pohádky.

Probuďte své smysly – Pro léčebný vliv přírody je podstatné ji opravdu vnímat. Používat zeleň jen jako pouhou kulisu pro sportovní výkony nemá ten stejný efekt jako když si ji vychutnáte všemi smysly. Vžijte se do Vašich dětí anebo zavzpomínejte, jak jste jako malí na procházky chodili s očima dokořán. Všímejte si věcí kolem sebe, obdivujte zvláštní kamínek na zemi, zaposlouchejte se do šumění stromu a pohlaďte si vlnky v potůčku. Ti odvážnější z Vás mohou vyrazit na bosonohou výpravu!

Moudrá sova radí:
Pokud Vás terapie přírodou zaujala, prohlubte své znalosti a podívejte se, co to je Šinrin-joku. Tzv. lesní terapie slibuje zlepšení fyzické i psychické pohody a praktikovat lze individuálně i ve skupinách nebo si můžete dokonce najmout specializovaného průvodce, který Vám vysvětlí princip terapie lesem na společné procházce.

 

DOBROTY Z PŘÍRODY

Divoká příroda i ta zdomácnělá nabízí spoustu dobrot. Ochutnejte jarní květy, zpestřete si jídelníček letními plody a uchovejte si dávku vitamínů na zimu. Sběrem bezových květů, ovoce a šípků si procvičíte celé tělo, díky sluníčku doplníte vitamín D a odpočinete si na chvíli od modrého světla z televize a monitoru. Pokud budete sbírat šetrně, příroda se Vám odmění úrodou zase příští rok!

Křížaly nebo jiné sušené ovoce – Můžete nasušit i bez sušičky tím, že ovoce nakrájíte na plátky a v jedné vrstvě jej vyskládáte na plech vyložený pečícím papírem. Ze začátku pečte za nižší teploty, později teplotu zvyšujte, maximálně však na 60 stupňů Celsia, a ke konci sušení teplotu opět postupně snižujte. Co a jak sušit Vám poradí na této stránce. Po vychladnutí uložte usušené ovoce do uzavíratelných nádob, aby nenatáhlo vzdušnou vlhkost a neplesnivělo.

V horkém létě se osvěžte vlastnoručně vyrobenou zdravou a chutnou zmrzlinou.

Co budete na zmrzlinu potřebovat?

  • 1 hrnek ovoce (jeden druh nebo míchané dle chuti)
  • 4 lžíce tvarohu
  • 6 lžic smetany
  • 3 lžíce medu, datlového sirupu nebo třtinový cukr
  • mixér

 

Jak na výrobu domácí zmrzliny:

  1. Nechte ovoce nejdřív zmrznout. Větší ovoce nakrájejte na kousky. Ideální na oslazení jsou zralé banány.
  2. Zmrzlé ovoce rozmixujte s tvarohem a smetanou a oslaďte dle chuti. Zmrzlinu dozdobte čerstvým ovocem a lístky meduňky nebo máty a můžete hned podávat.
  3. Když vyrábíte nanuky, použijte čerstvé ovoce a rozmixovanou směs nechte zmrznout ve formičkách na nanuky.

 

Domácí lísko-oříšková pomazánka se stane hitem rychlých snídaní. Je perfektní namazaná na chleba s hrníčkem Granka.

Co budete na pomazánku potřebovat?

  • 200 g lískových oříšků
  • 1 plechovka neslazeného kondenzovaného mléka
  • 2 tabulky hořké čokolády
  • med

Postup na výrobu lísko-oříškové pomazánky:

  1. Kondenzované mléko přiveďte k varu, nalámejte do něj čokoládu.
  2. Za stálého míchání přidávejte rozmixované oříšky a vařte do zhoustnutí.
  3. Nakonec přidejte podle chuti med a dejte do ledničky.

Moudrá sova radí:
Pokud sbíráte plody v přírodě, ujistěte se, že trháte opravdu to, co znáte a nechte taky něco ostatním. Když budete šetrní sběrači, najdete na stejném místě svoje pochoutky i další roky. Zapojit se můžete i do komunity sběračů a pomoci jim zachránit staré ovocné stromy a sady. Staré odrůdy pomalu mizí, a přitom je důležité, aby i u ovocných stromů byla zachována rozmanitost odrůd. Zvyšuje se tím šance odolat škůdcům a nemocem – prozkoumejte Na ovoce.