Péče o zvířata
Staňte se kamarády s Vašimi zvířecími sousedy. Ať už máte domov blízko lesa, luk, zahrádek či ve městě, vytvořte jim úkryt a nabídněte něco k snědku. Když se jim u Vás bude líbit, získáte skvělé pomocníky. Ochrání Vaši zahrádku před škůdci, pomohou Vám k dobré úrodě nejen jablek a poskytnou spoustu zábavy při jejich pozorování.
GRANKO spolu s odborníky inspirují, jak správně se zvířaty kamarádit:
- 1. TIP – PTAČÍ STAVEBNINY: Usnadněte ptákům hnízdění ve Vašem okolí
- 2. TIP – VČELÍ HOTEL OTVÍRÁ: Návod na vybudování přístřešku pro různé druhy hmyzu
- 3. TIP – ŽABÍ DOUPÁTKO: Kde a jak vyrobit úkryt pro žáby
- 4. TIP – MOTÝLÍ BAR: Čím osadit truhlík nebo záhon, na který se budou slétat motýli a včely
- 5. TIP – NĚCO NA ZUB: Jak správně krmit zvířátka ve volné přírodě
PTAČÍ STAVEBNINY
Usnadněte ptákům jejich hnízdění. Pro ptáky je těžké usadit se v naší blízkosti, protože v zastavěných místech bývá nedostatek křovisek, starých dutých stromů a přírodního materiálu na stavbu hnízd. Přilákejte ptáky ke svým domovům, mnozí z nich jsou dokonalí ochránci zahrad a úrody. Věděli jste, že například sýkorka spořádá za jeden rok až 75 kg různých larviček, housenek, mušek a broučků?
Nabídněte ptákům výstelku do hnízda – Mnoho ptáků si staví hnízda z tenkých větviček, stébel trav, kořínků, mechu a rostlin nebo v dutinách starých stromů. Na výstelku pak shánějí měkký materiál, aby byla vajíčka i holátka jako v bavlnce. Nabídněte jim na jaře místo krmení něco přírodního na vystlání hnízd. Co budete potřebovat? Např. košíček, krabičku, šišky, pírka (peří ze staré peřiny), vyčesané měkké psí chlupy, ovčí vlnu, suchou trávu. Měkkým a suchým materiálem naplňte připravené zásobníky a zavěste je na krytá místa, kam mohou ptáčci bezpečně přilétat. Jestli jste v zimě přikrmovali, využijte stejná místa, ptáci jsou zvyklí tam létat.
Nabídněte ptákům úkryty – Máte zahradu nebo místo kolem domu? Vysaďte vhodné keře, které Vám okolí zkrášlí a nabídnou Vám i ptákům jedlé nebo léčivé plody. Takové keře jsou například hloh, rakytník, trnka, šípková růže nebo líska. Okolo lidských obydlí si ptáci stavějí hnízda i v jehličnanech, kde jsou už na jaře schovaní.
Postavte ptačí budky – Jestli máte čas a chuť pustit se do náročnější pomoci, vybudujte ptačí budky. Ptáci, kteří hnízdí v dutinách stromů jako sýkorky, rehek nebo brhlík se k Vám rádi nastěhují. Každý druh ale potřebuje jiný typ budky. Při její výrobě se raději držte návodu. Ověřené informace a rady najdete na webových stránkách České společnosti ornitologické.
Moudrá sova radí:
Většina ptáků u nás hnízdí od konce jara do začátku léta. Buďte v té době opatrní při stříhání živých plotů a dalších zahradnických úpravách keřů a stromů. Může se stát, že člověk nedopatřením při práci na zahradě ptačí hnízdo poruší.
VČELÍ HOTEL OTVÍRÁ
Nabídněte přístřešek tolik potřebným včelkám a jiným hmyzákům. Hmyz je malý a nenápadný, ale pro nás i pro celý ekosystém má zásadní význam. Hmyz opyluje velkou část kvetoucích rostlin. Zajišťuje tak úrodu semen a plodů, které jsou pak potravou pro nás i zvířata. Bez nich bychom si nepochutnali třeba na třešních, rybízu nebo okurkách, nebyla by slunečnicová semínka na olej nebo pro ptáky. Ve Vámi vybudovaném hotýlku bezpečně přečkají zimu a mohou se úspěšně rozmnožit. Nemusíte nic kupovat, stačí se poohlédnout po okolí a dát věcem nový smysl.
Co budete potřebovat?
- přírodní materiál (šišky, kůru, klacíky, slámu a podobně)
- dřevěná bedýnka
- pletivo
- hřebíky či připínací špendlíky
- kladívko
Postup na výrobu hmyzího hotelu:
- Bedýnku rozdělte na menší části, ty naplňte přírodním materiálem, do kterého se může hmyz schovat (šišky, kůru, klacíky, slámu a podobně).
- Domek zakryjte pletivem s malými oky, kterými včelky samotářky a další hmyz snadno prolétne, ale ptačí zobáky se k nim nedostanou.
- Pro umístění vyberte místo, kde moc nefouká a neprší, například na stěně domu pod střechou, ideálně blízko záhonu s bylinkami.
Podrobnější návod na stavbu hmyzího hotelu.
Moudrá sova radí:
Pravidelně kontrolujte, zda Váš hotel nenapadly plísně či parazité a jednou za rok vyměňte hustou náplň za novou.
ŽABÍ DOUPÁTKO
Stejně jako my nemůžeme být stále na slunci, i živočichové potřebují stín. Ve městech i v přírodě ubývá míst, kde se mohou žabky schovat před slunečním žárem. Přitom jsou v přírodě i pro člověka důležité. Udržují množství hmyzu v rovnováze a zároveň jsou významnou potravou pro další živočichy, třeba pro čápy nebo užovky. Žáby si rády smlsnou na komářích larvách, takže kde je dost žab, tam je méně komárů. Vybudujte pro ně na stinném a vlhkém místě úkryty. Pokud máte možnost, tak i tůňku, ze které vám budou pět své noční serenády.
Co budete potřebovat?
- starý květináč nebo hrnek z mrazuvzdorné keramiky
Postup na výrobu žabího doupátka:
- Květináč nebo hrnek můžete ozdobit tužkou, pastelkami nebo voskovkami.
- Prozkoumejte svou zahradu a najděte vhodnou žabí divočinu, místo, kde je klid, stín a alespoň trochu vlhko.
- Na místě vyhrabte malou jamku do půdy, lehce zahrabte svou nádobu a přehrňte listím či větvičkami. Hodí se směrovat vchod na severní (nejchladnější) stranu. Domečky můžete dát i na místa, která později zarostou hustou zelenou džunglí.
Doupátka a domečky můžete stavět i pro ptáky, ježky nebo netopýry. Inspirovat se můžete třeba v této publikaci od obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko o.p.s.
Moudrá sova radí:
Pokud nemáte vlastní zahradu, pamatujte, že je vždy potřeba získat svolení od majitele pozemku.
MOTÝLÍ BAR
Máte rádi květiny za okny nebo na zahradě? Otevřete si vlastní motýlí bar! Pohled na květy plné motýlů, čmeláků, včelek, dlouhozubek a dalších křehkých krasavců hmyzího světa je nezapomenutelný. Zasaďte si truhlík nebo záhonek plný květin a bylin, které lahodí motýlům a včelám. Krásně Vám provoní domov, balkon nebo zahradu a hmyzákům poskytnou sladký nektar. Ideální je zasadit květiny tak, aby kvetly postupně po celou sezónu – motýli budou mít dost potravy a Vy pastvu pro oči.
Které druhy vysadit, aby si na nich motýli a včely pochutnali?
- Na jaře létá hmyz na nektar třeba na narcisy, modřence, tulipány, pampelišky, okrasné česneky, plicník, pomněnky, jetel, devětsil nebo violky.
- Na léto je pro hmyz i pro Vás dobré mít například levanduli, mateřídoušku, rozmarýn, meduňku, šalvěj, saturejku, dobromysl nebo bazalku. Vděčná bylina je brutnák, jeho květy si můžete ozdobit salát a pokvete Vám až do podzimu. Pokud máte více místa, třeba na zahradě, vysadit můžete i kopretiny, slunečnice, kakost, sléz, třezalky a hluchavky.
- Na podzim květů ubývá, a tak hmyzáci ocení třeba vřes, ocúny, listopadky a astry.
Moudrá sova radí:
Pokud máte zahradu, nahraďte část trávníku květnatou loukou. Připravíte včelám, čmelákům i motýlům tu nejlepší hostinu.
NĚCO NA ZUB
Není nad spokojené bříško. A stejně tak to vidí i zvířata. S příchodem zimy, a hlavně sněhové pokrývky, mají zvířátka v lese i ve městech ztížený přístup k potravě. Vydejte se na misi plnou dobrot a dopřejte jim na zub něco, co ocení jejich chuťové pohárky a co patří do jejich jídelníčku.
Lesní divoká zvěř – srnce, daňky a jeleny krmte nejlépe po domluvě s hajným. Starají se o krmelce a nejlépe vědí, co a kolik lesní zvěř potřebuje. Většinou ocení seno, menším množstvím kaštanů, žaludů a bukvic. Pochutnají si také na jablíčkách či mrkvi. Ke krmelcům by se nemělo chodit moc blízko, aby zvěř nerušil pach lidí.
Vodní ptáci ve městech – krmení labutí a kachen má význam v době silných mrazů, kdy je většina toku zamrzlá. V tomto období jim můžete přinést okrajové listy salátu, špenátu, kapusty. Šikovnější z Vás jim mohou dopřát i vlastnoručně naklíčené zrní, které jim dodá plno vitamínů a minerálních látek. Jak na klíčení?
Krmítka pro ptáky – během mrazů a při souvislé sněhové pokrývce je můžete naplnit semeny, zejména slunečnice nebo máku, můžete se podělit např. o ovesné vločky, strouhanou mrkev nebo lůj zavěšený poblíž krmítka. Pak už jen stačí pozorovat hodující sýkoru koňadru a modřinku, kosa, pěnkavu nebo třeba i vzácného zimního hosta ze severní Evropy – brkoslava severního. Jak na jednoduché krmítko pro ptáky se dozvíte v článku Hostina pro ptáky.
Moudrá sova radí:
Před každým krmením nezapomeňte z ptačího krmítka odstranit potravu, která již plesniví. Stačí ji zahrabat do země, kde ještě poslouží houbám a hmyzím rozkladačům. Ptačí krmítka kontrolujte, aby na ně nelétali nemocní ptáci a nenakazili ostatní strávníky.