Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Kettle with Dots

Ruční výroba

 

 

Potřebujete dárek, nebo si chcete udělat něco pro radost? Stačí zapojit fantazii a uvidíte, kolik krásných i praktických věcí dokážete sami jednoduše vyrobit z přírodních materiálů kolem Vás. Starým věcem můžete dát nový smysl a budete tak šetřit zdroje. Zapojte do výroby i děti, naučte se společně nové věci a odpočiňte si na chvíli od světa technologií.

 

VOSKOVANÝ UBROUSEK

Vyrobte si ekologické voskované ubrousky a už nebudete chtít žádné jiné. Nejen, že krásně vypadají, ale nahradí Vám spousty igelitových pytlíků, alobal či papírové ubrousky, a navíc je můžete použít mnohokrát. Využijete je na svačinky do školy nebo na výlet i pro skladování v lednici. Používáním voskovaných ubrousků si jídlo uchováte čerstvější, výrazně snížíte množství odpadu a užijete si skvělou zábavu při jejich výrobě. Je to opravdu snadné!

Co budete potřebovat?

 

  • kus hezké látky (velikost, dle Vašich potřeb), látka by měla mít ideálně gramáž kolem 110-120 g/m2, aby se Vám s ubrouskem dobře pracovalo
  • včelí vosk (lze koupit na internetu či použít kvalitní svíčku z včelího vosku)
  • plech, pečící papír a stěrku na rozetření
  • entlovací (zubaté) nůžky, nebo jehlu a nit pro obšití

 

Postup na výrobu voskovaného ubrousku:

 

  1. Připravte si látku. Zastřihněte okraje entlovacími nůžkami proti třepení nebo látku obšijte. Rozměry běžných ubrousků jsou 30x30 cm, ale můžete si vytvořit i obdélníkový tvar např. na rohlíky či bagety.
  2. Na plech si připravte pečící papír. Předehřejte si troubu na cca 90–110 °C.
  3. Vosk nastrouhejte na hrubém struhadle (nebo lze přímo koupit i pecičky včelího vosku).
  4. Látku položte na plech a posypte kousky nastrouhaného vosku. Podobně jako děláte posyp na koláč.
  5. Plech i s látkou a voskem vložte do trouby a po pár minutách, kdy se vosk rozpustí a vpije do látky ho opět vyndejte.
  6. Rychle rozetřete stěrkou vosk rovnoměrně po celé látce a ubrousek pak, než vosk ztuhne vyndejte z plechu a nechte vychladnout.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pokud si chcete vyrobit ubrousků víc, je rychlejší si rozpustit vosk v hrnci (ve vodní lázni podobně jako např. čokoládu). Rozpuštěný vosk pak natírejte štětcem na látku z obou stran a nechte zaschnout.

 

KVĚTINOVÁ PŘÁNÍ

Potěšte své blízké voňavým květinovým přáním. Z vlastnoručně vyrobených přání bývá největší radost a jejich výroba nezatěžuje přírodu. Vše může odstartovat malá procházka po rozkvetlé louce či truhlík květů za oknem. Pro dobu, kdy je květů dostatek, si jich pár nasbírejte a vylisujte.

Provoněné přání – Nasbírejte a vylisujte si kvítka. Přeložte pevnější papír či čtvrtku nebo si vyrobte jiný tvar a usušené květy opatrně nalepte. Můžete použít lepící pásku, tavnou pistoli nebo květ přetřít dvěma vrstvami lepidla, které po zaschnutí zprůhlední. Pak už jen přidejte krásně napsané přání či pozvání na společný výlet nebo piknik.

Květinový nebo rostoucí papír – Rozemelte kusy starého papíru, smíchejte je s vodou, hmotu rozprostřete na síto nebo noviny do požadovaného tvaru a než papír zaschne, vložte do něj usušené květy či čerstvé okvětní lístky. Můžete zkusit zapracovat i menší semínka lučních a okrasných květin. Takto vyrobený papír nechte vyschnout a pak na něj můžete napsat přání. Obdarovaní dostanou nejen krásné přání, ale i překvapení z toho, co jim vyroste, když si ho po přečtení zahrabou do květináče nebo záhonku.

Fialkový cukr – Připojte k přání i něco originálního na zub. Máte v okolí dostatek fialek, nebo už vám fialky na zahradě pomalu odkvétají? Nasbírejte si dvě až tři hrsti květů a usušte. Stačí na vzduchu, není třeba v sušičce ani v troubě. Když květy zcela uschnou, rozdrobte je v prstech a jemný fialkový prášek smíchejte s cukrem, nejlépe krystalovým. Množství cukru by mělo být stejné či maximálně 2x větší než množství fialek. Po promísení vznikne krásně nafialovělý cukr, který báječně voní. Stačí ho uzavřít do malé sklenky, převázat mašlí a dáreček je na světě!

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pro snadnější výrobu se hodí pracovat spíš s jemnými tenkými kvítky (např. vlčí mák, fialka) nebo jen okvětními lístky (růže, slunečnice). Květy, které jsou velké a obsahují hodně vody, se suší dlouho a často při tom ztratí svou barvu (např. pampeliška) nebo jsou málo ploché (např. sedmikráska).

 

VOŇAVKA Z PŘÍRODY

Příjemná vůně k životu patří. Provoňte si domov nebo chalupu, udělejte si příjemnou koupel nebo masáž a zbavte se stresu a únavy nebo i nachlazení. Užívejte si pocit vůně z dovolené, ze zahrádky nebo wellness klidně každý den. Zdarma, jednoduše, bez umělých látek, bez zbytečných obalů a pokaždé přesně podle svého gusta. Příroda nabízí nespočet vůní – všelijaké květy, bylinky, jehličí, kůru stromů nebo citrusů, zkoušejte, které Vám budou příjemné, natrhejte si je do vázy, nebo usušte a zavěste, vyrobte dekorace, difuzéry nebo gelové osvěžovače třeba i na zimu, kdy příroda spí, nebo vonné pytlíčky do pokoje a do skříně. Ti šikovnější můžou zkusit i vlastní přírodní deodorant.

Vyzkoušejte třeba levanduli, eukalyptus, růže, pivoňky, mátu, meduňku, rýmovník, šalvěj, majoránku, bazalku, rozmarýn, heřmánek, kůru pomeranče, mandarinky, limetky, citrónu, grepu, skořici, hřebíček, anýz, borovicové dřevo, kůru s pryskyřicí, větvičky jehličí. Sbírejte a trhejte vždy opatrně a s mírou, abyste Váš „zdroj“ nadobro nevyčerpali, nebo jinak nezničili.

Jak jednoduše vyrobit domácí esenciální olej

Dejte do tmavé skleněné nádoby asi 250 g zdroje esence (třeba levanduli, rýmovník, mátu nebo eukalyptus) zalejte je slunečnicovým olejem, aby bylo vše ponořené, nádobu uzavřete a nechejte louhovat 2 týdny v pokojové teplotě na tmavém místě. Poté olej sceďte, aby zůstal čistý beze zbytků rostlin a máte hotovo.

 

Jak vyrobit dekorativní vonný difuzér

Co budete potřebovat?

  • dekorativní lahvičku třeba od parfému nebo malou vázičku
  • 100 ml slunečnicového oleje nebo dětského olejíčku
  • kuchyňské špejle nebo bambusové či ratanové tyčinky
  • 20 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru

Oleje vlijte do lahvičky, vložte do ní špejle a máte hotovo. Lahvičku můžete ozdobit ještě třeba stužkou nebo jinou dekorací.

 

Jak vyrobit dekorativní gelový vonný osvěžovač vzduchu

Co budete potřebovat?

  • Skleničku s víčkem
  • Sáček klasické želatiny bez příchuti
  • lžičku soli
  • pár kapek esenciálního oleje a event. koření dle vlastního výběru
  • kamínky, mušličky, sušené květy aj. přírodní dekorace do gelu

Želatinu připravte podle návodu, vmíchejte do ní lžičku soli a nechte vychladnout. Do skleničky nakapejte pár kapek esenciálního oleje, přidejte želatinu, zamíchejte a proložte dekorací. Zcela vychladlé skleničky s vonným gelem, které hned nepoužijete, stačí jednoduše zavřít a aroma uchovat pro pozdější použití třeba v zimních měsících nebo jako dárek. Pokud nechcete želatinu čirou, můžete ji lehce obarvit některým z přírodních barviv – dohněda kávou, dorůžova – dočervena řepou nebo vínem nebo dožluta kurkumou.

Moudrá sova radí:
I pro vůně platí všeho s mírou. Silná vůně třeba šeříku Vám při větší koncentraci může místo úlevy přivodit bolest hlavy. Pokud byste chtěli používat vůně i účelněji než jen tak pro radost, o účincích jednotlivých vůní se dozvíte více v literatuře o aromaterapii.

 

OZDOBY A DÁRKY Z PŘÍRODY

Příroda nabízí nekonečné množství krás, objevujte její barvy a tvary. Probuďte svou fantazii a ozdobte se kousky přírody. Vlastnoručně vyrobenými náramky nebo korálky můžete udělat radost svým blízkým. Takový krásný dárek navíc až doslouží, nezatíží přírodu. Že je zdobení jen pro holky? Omyl. Kdysi zdobili šperky i muže, měli pro ně symbolický význam na ochranu nebo jako talisman pro zdraví.

Co budete potřebovat na náramek?

  • papírovou čtvrtku
  • nůžky
  • lepidlo nebo oboustrannou lepící pásku

Jak na výrobu náramku:

  1. Ze čtvrtky nastříhejte pásky a nalepte na ně oboustrannou lepenku. Než vyrazíte na lov, domluvte se s dětmi, jaké druhy a části rostlin je vhodné trhat.
  2. Nasbírejte barevná kvítka, lístky nebo drobné plody a nalepte je na náramky.
  3. Lepení ulovených ozdob je velmi snadné. Některým dětem vyhovuje mít náramek rovnou na zápěstí. Jiné raději zdobí pásek a na ruku si jej navléknou až ozdobený. Přidejte na náramek i voňavé bylinky (levanduli, mátu, meduňku), získáte tak šperk a parfém v jednom.

 

Co budete potřebovat na bezové korále?

  • bezové větvičky
  • zahradnické nůžky nebo ostrý nůž
  • hřebík nebo silnější drát, případně postačí pevnější větvička na vydlabání bezové duše
  • provázek
  • pastelky nebo jiné barvy

Jak na výrobu korálů:

  1. Oškrábejte z bezových větviček kůru a nastříhejte nebo nařežte je na takovou délku, jak chcete, aby byly korále velké.
  2. Drátem, hřebíkem, případně pevným klacíkem z nich vydlabejte bílou dužinu. Dužina jde z krátkých větviček jednoduše vyndat.
  3. Na povrch větviček můžete malovat. Hotové korálky navlékněte na provázek. A ozdoba je hotová!

Kromě korálků můžete vyrobit i různé jiné předměty, jako třeba foukačky, panáčky či zvířátka. Fantazii se meze nekladou. Podrobnější návod najdete na webu Jděte ven!

Věneček – Jednoduchá, rychlá a krásná ozdoba je i věneček z lučních kvítků, jen nemá dlouhého trvání. Stačí, když si natrháte dlouhá stébla trav, stočíte základ a do nich můžete vplétat květy. Nebo zkuste, jak se dělají věnce z pampelišek.

Moudrá sova radí:
Při výrobě myslete na pravidlo šetrného sběrače a živé rostliny trhejte jen tam, kde jich po Vás ještě dost zbyde pro hmyz. Trhejte jen běžné rostliny, které nejsou chráněné a jen v místech, kde se to smí a kde nejsou chráněné oblasti.

 

SVÁTKY A RITUÁLY V PŘÍRODĚ

Baví Vás pálení čarodějnic, velikonoční hodování nebo trhání kočiček? Vymyslete si vlastní svátek a udělejte si z venkovní procházky rituál. Je jen na Vás, jestli to bude rituál každodenní, týdenní nebo měsíční. A nemusíte chodit jen na procházky nebo výlety, rituálem se může stát i pomoc přírodě. Díky tomu se dostanete častěji ven, neustále budete mít nějaký cíl a důvod pro pobyt v přírodě a ještě dobrý pocit, že jste pomohli. Zkuste například slavit venku významné dny (některé Vám poradí Moudrá sova níže).

Tipy na rituály:

 

  • Každý den spolu ven, alespoň na malou procházku, tvoření a drobné objevy. Klidně jen někde do zeleně poblíž domu.
  • O víkendu se vydejte dál, do lesa, na louku, do parku, k potůčku a třeba na celý den, nebo alespoň na pár hodin.
  • Jednou za měsíc pomozte nějakému místu v přírodě nebo organizaci, která o přírodní místa pečuje. Například sbírejte odpadky, sázejte stromky, čistěte studánky a jiné potřebné věci, které vám poradí místní odborníci. Inspirovat se můžete aktivitami ze sekce Pomáháme společně.
  • Jednou za rok si užijete společný čas v divočině. Nemusíte jet do pralesa, ale hodí se strávit pár celých dní uprostřed lesa, vařit na ohni, sjet řeku, putovat kolem potoka nebo stezkami mezi skalami. I tady myslete na to, aby váš pobyt nerušil, spíš pomáhal. A třeba se vám bude hodit některý z tipů v sekci Výlety za zážitky.

 

Moudrá sova radí:
Významné dny pro přírodu a více inspirace najdete v kalendáři Dny, které táhnou ven:

22. 9. Den bez aut a vyrazte do přírody na kole či pěšky.

4.10. Mezinárodní den zvířat oslavte s dalekohledem či lupou pozorováním v přírodě.

20.10. Den stromů oslavte sázením či hraním ve stínu košatého velikána.

3. 3. Můžete venku hledat svůj nejbližší koutek divoké přírody, protože je Světový den divoké přírody.

21. 3. Oslavte Mezinárodní den lesů.

22. 3. Mezinárodní den vody.

1.4. je mezinárodní den ptactva.

22.4. největší svátek Den Země.

20. 5. Světový den včel.

22.5. mezinárodní den biologické rozmanitosti.

A děti budou milovat 29.6. Mezinárodní den bláta.