Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Flower Pot with Dots

Stromy a rostliny

 

 

Objevte zeleň kolem sebe! Pečujte o ni, přineste si ji k sobě domů, pomozte s jejím rozšiřováním. Zelené rostliny jsou ten nejlepší osvěžovač a čistič vzduchu. Stromy Vám poskytnou stín a utlumí hluk. Zeleň pomáhá i se zpevňováním svahů nebo břehů řek a zadržováním vody. Rostliny, trávníky, stromy a lesy poskytují domov živočichům i příjemnější prostředí pro Váš odpočinek.

 

OBR ZE SEMÍNKA

Také cítíte tu pohodu a klid, když se podíváte do koruny košatého stromu? Zelené světlo, stín, klidné šustění listí, to vše nám dávají stromy. Stromy jsou důležitým útočištěm pro hmyz, ptáky nebo třeba veverky. Poskytují jim nejen ubytování, ale i svoje květy, plody i listí jako potravu. Poznejte, jak se z malého semínka rodí obr. Společně s dětmi si vyzkoušejte, jaké to je zasadit strom, ať už na vlastní zahradě, nebo zapojením do organizované dobrovolnické akce.

Co budete potřebovat?

 

  • semena stromů, která najdete v přírodě (např. ze šišek, žalud, bukvice, kaštan apod.)
  • květináč (postačí kelímek od jogurtu, karton od mléka a podobně)
  • zeminu

 

Jak vypěstovat vlastní strom:

 

  1. Vyrazte na výlet do lesa. Hledejte na zemi žaludy nebo bukvice. Na jaře najdete už i naklíčená semena, vyberte raději ta, máte jistotu, že jsou živá a měla by růst.
  2. Zasaďte semínko, žalud nebo bukvici opatrně do květináče jen těsně pod povrch a pozorujte, jak rostou. Někdy to docela dlouho trvá, něž ze semínka vyroste stromek. Buďte trpěliví.
  3. Časem bude stromeček potřebovat větší květináč. Pokud se vašemu domácímu stromečku bude dařit můžete ho časem vysadit. Každý zasazený strom přispěje k ozelenění a zpříjemnění Vašeho okolí.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Při vysazování stromu myslete na to, že z Vaší malé sazeničky vyroste velký strom. Najděte proto místo, kde nebude ani za dvacet let překážet. Anebo se zapojte do plánovaného ozeleňování vykácených míst. Domluvte se správcem lesa a pomozte zalesnit vykácené holiny. Využijte semena místních listnatých stromů, které jsou přirozenou součástí naší krajiny. Na výletě v lese sbírejte žaludy a bukvice. Pak se projděte po holině, udělejte sem tam dolíček, do kterého schovejte semeno stromu. Na podzim posbírejte jehnědy břízy, uchovejte je na suchém místě a až napadne sníh, vysypte je na zasněžené holině. Břízy rostou rychle, ochraňují holiny před vysycháním a semenáčky dalších stromů před přímým slunkem. Podobnou funkci mají i jeřáby nebo osiky.

 

ROZKVETLÉ OKNO

Vypěstujte si kousek přírody doma. Ozeleňte si balkón nebo okno bylinkami, ovocem a zeleninou. Kvetoucí okno vykouzlí úsměv na Vaší tváři i na tváři kolemjdoucích. Kvetoucí rostliny lahodí hmyzu, který je pomáhá opylovat a zajistí Vám bohatou úrodu. Pomocí našich tipů můžete dobroty na balkoně pěstovat i ekologicky!

Co můžete zužitkovat?

 

  • ruličky od toaletního papíru, staré sítko
  • nádobu na květiny: smaltovanou misku nebo lavor s otvorem ve dně, starý proutěný koš vystlaný netkanou textilií, bedýnky

 

Tipy na udržitelné ozelenění oken:

 

  1. Ruličky toaletního papíru použijte na výsev, papír se časem rozloží a Vám to usnadní přesazování. Snadnější práci budete mít i při výsevu do sítka, které pak při přesazování odstraníte.
  2. Při výběru rostlin berte v úvahu, jestli je Vaše okno nebo balkón obrácený na jižní nebo severní stranu. Podle toho vyberte květiny, které mají rády slunce nebo raději stín. Na balkóny a okna se třeba hodí bylinky jako petržel, pažitka, máta, meduňka, šalvěj, levandule, tymián, rozmarýn, bazalka, lichořeřišnice, ale i ovoce a zelenina jako jsou rajčata, papriky, hrách, ředkvičky nebo jahody. S výběrem pomohou určitě v zahradnictví.
  3. Protože i malý balkón spotřebuje během sezóny hodně vody, zkuste na zalévání využít tzv. šedou vodu z domácnosti. Je to voda neznečištěná mycími prostředky – například po omývaní zeleniny.
  4. Jestli máte možnost, chytejte dešťovou vodu. Rostlinám navíc víc chutná.
  5. Zkuste zmenšit spotřebu vody tím, že půdu kolem rostlin pokryjete třeba slámou, listím, štěpkou, mulčovací kůrou nebo světlými kamínky a zabráníte tak přílišnému odpařování.

 

TAJEMSTVÍ STROMŮ

Stromy mají pro náš život nezaměnitelný význam, a proto si zaslouží speciální péči. Ozdravují ovzduší a produkují kyslík, zvyšují vlhkost vzduchu a udržují vláhu, brání větru, poskytují stín, snižují teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost, a i když už jsou staré a vyschlé, jsou domovem netopýrů, strakapoudů a jiných živočichů. Památné a významné stromy bývají spjaty se zajímavou historií a mohou být staré i přes 1000 let. Vydejte se pátrat do okolí po památných nebo významných stromech, objevte jejich tajemství a historii. Cestou si všímejte i ostatních stromů nebo alejí. Kdo by chtěl pomoci sázet nové stromy, může se zapojit do mnoha organizovaných akcí po celé republice.

Památné stromy – Jsou označeny cedulkou s malým státním znakem. Mají význam nejen pro přírodu, ale i jako historická a kulturní památka. Mohou být nápadně velké nebo staré, neroztodivnějšího tvaru, nebo i mladší, ale se zvláštním významem, spojené s důležitou událostí, s poselstvím určité historické skutečnosti nebo místa, kde rostou. Spadají do zvláštního režimu ochrany. Pokud objevíte strom, který by si zasloužil patřit mezi památné nebo významné stromy, můžete sami požádat o jeho zařazení do seznamu a přispět tak k jeho ochraně. Nemusíte se spoléhat jen na oficiální označení, strom, alej nebo les, na který chcete upozornit a můžete i sami označit informační cedulkou (samozřejmě ke stromu, ne na strom) a dát o něm tak vědět okolí.

Správné chování v lese:

 

  • Nerušte zvířata a hlídejte si Vašeho pejska, aby je neděsil a nenaháněl. Užívejte si šumění, praskání pod nohama, zvuk hmyzu a ptáků.
  • Pohybujte se po vyznačených cestách.
  • Sbírejte a trhejte opatrně, aby na místě vše rostlo i dál.
  • Neničte kůru stromů, která stromy chrání před škůdci a chorobami.
  • Nezapalujte oheň ani cigaretu.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pokud máte oblíbený strom a chcete ho ochránit nebo zviditelnit? Můžete ho přihlásit do soutěže Strom roku.

 

ÚKLID

Je skvělé, že se stále více lidí zapojuje do čistění lesů a parků, stále se ale mezi námi najdou tací, kteří si po sobě vše neuklidí. Najděte i vy v sobě lovce a sběrače, užijte si společný čas a přispějte zároveň k přírodě bez odpadků. Udělejte ze své procházky misi za krásnější a bezpečnější prostředí nejen pro vás a vaše děti, ale také pro zvířata a rostliny. Nenechte svůj milovaný kousek přírody ve štychu a vydejte se na lov ODPADlíKŮ. Děti si při tom mohou představit, že jsou agenti s tajným posláním a mohou si vzít i patřičné doplňky. Váš výlet bude mít smysl a promění se v dobrodružnou výpravu.

Jak na odpadky s dětmi bezpečně:

 

  1. Na vycházku do přírody si připravte rukavice a tašku na odpad. Cestou si najděte klacek na napichování odpadků.
  2. Na začátku je dobré si říct pravidla hry, hlavně co nesbírat.
  3. Doporučujeme vyhnout se papírovým ubrouskům a kapesníčkům, pokud nemáte v rukou přímo sběračské kleště, nikdy nevíte, co se pod nimi skrývá.
  4. Když zapojíte i ty úplně nejmenší, sledujte, s čím manipulují a chraňte je před nebezpečím třeba ze střepů.
  5. Ideální bezpečná varianta této hry je, rozdělit si role, děti jsou hledači a dospělí jsou sběrači.

 

Co se za jak dlouho rozloží?

 

Při sbírání odpadků si můžete zahrát kvíz Za jak dlouho se rozloží? S kontrolou Vám pomůže tabulka s odhadovanými časy rozkladu různého druhu odpadu. Doba rozkladu je orientační, vždy záleží na konkrétním odpadku a místě (jak je tam teplo a vlhko).

 

  • ohryzek jablka: 7–20 dní
  • list papíru, papírový kapesník: 2–5 měsíců
  • slupka od banánu: 3–6 měsíců
  • filtr z cigarety: 10–20 let
  • igelitová taška: 20–30 let
  • žvýkačka: 20–50 let
  • hliníková plechovka: 200–500 let
  • PET lahev: 450 let
  • sklo: nikdy
  • polystyren: nikdy
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Dvakrát v roce probíhají v celé republice i ve světě úklidové akce. Vždy na jaře, než vše zaroste divočinou a pak na podzim. Tak hurá na to! U nás se koná nejznámější organizované sbírání s Ukliďme Česko. Nemusíte ale čekat až na hromadné akce. Ve svém okolí můžete lovit kdykoliv je to potřeba.

 

SEMÍNKOVNA

V přírodě panuje rovnováha, každé zvíře, rostlina i kámen mají svůj význam a tvoří funkční spletenec vztahů, díky kterým se bez škodlivých zásahů lidí dokáže neustále regenerovat. Stejně tak to může fungovat i ve Vaší zahradě. Některé druhy rostlin jsou schopny ochránit Vaši úrodu před škůdci, jiné poskytují stín a vláhu. Vytvořte si rozmanitou zahrádku plnou rozličných druhů díky semínkům, které nasbíráte nebo vyměníte se sousedy! Budete mít méně práce s údržbou zahrádky a přispějete ke zdravému udržitelnějšímu prostředí s dostatkem živin a lepším koloběhem vody.

Vyzkoušejte méně známé odrůdy ze SEMÍNKOVNY – Kromě sousedské výměny třeba skvělých rajčátek, které Vám dali ochutnat a které si příští rok chcete vypěstovat taky, můžete zkusit i bezplatné tržiště, tzv. Semínkovnu. Najděte si tu svojí a zkuste vypěstovat méně známé odrůdy jako třeba vojáčkové fazole. Účelem semínkovny je umožnit bezplatnou výměnu a sdílení osiva i neobvyklých, zvláštních nebo místních odrůd zeleniny nebo květin. Jak si připravit semínka na další sezónu a jiné zajímavé tipy můžete najít třeba na blogu Přírodní zahrady.

Semínková bomba – Pokud máte semínek hodně, můžete si vyrobit i semínkové bomby. Smíchejte směs semínek planých rostlin s hlínou či jílem a vodou, můžete přidat i kompost. Uválejte ze směsi kuličky a nechte je zaschnout. Suché bomby vyhazujte, ideálně před deštěm, do zahrady či na jiná místa, kde by se semínkům mohlo dařit. Do volné přírody vyhazujte jen bomby se semínky rostlin, které v místě rostou, aby se předešlo rozšíření nepůvodních druhů do přírody.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Chcete mít Vaši zahrádku trvale udržitelnou a samostatně se obnovující? Založte si permakulturní záhony! Díky nim můžete dát sbohem chemii, plení a zalévání a z úrody se budete těšit po celé vegetační období! Permakulturní zahrady maximálně ctí přírodní principy a jejich výhodou je, že se dají založit i na malém prostoru.